Linux kullanmadan Özgür Yazılım kullanmak

Bu yazıyı yazma amacım Linux kullanmayı bilmeyip özgür yazılım kullanmak isteyenlere yol göstermektir. Windows ya da Mac Os üzerinde de özgür yazılımlar kullanılabilir.

Öncelikle işletim sisteminizi değiştirmek istemeyebilirsiniz, ya da bir donanımınızın sürücüsü yoktur ve/veya düzgün çalışmıyordur. Başka birçok neden olabilir. Ama özgür yazılım felsefesi hoşunuza gitmiştir ve kullanmak istiyorsunuzdur. Bunun için önce kullandığınız yazılım özgür mü bunu araştırın. Bunun için kullandığınız yazılımın lisansıyla ilgili bilgiler edinmeye çalışın.Programın hakkında -varsa- kısmına bakmanız yararlı olacaktır.

Lisansları buradan karşılaştırabilirsiniz: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_FSF-approved_software_licenses

Tabi copyleft’i de araştırmak isteyebilirsiniz. Yazılımın lisansına ulaşamadıysanız kaynak kodlarının erişilebilir olup olmadığını araştırabileceğiniz ve size alternatifler sunan bir site var.

Buradan yazılımın alternatiflerini görebilirsiniz : http://osalt.com/

Özgür alternatifler çeşitli sebeplerle işinizi göremeyebilir. Maddi destek olmadığından gelişimi durmuş olabilir, geliştiricisi kalmamış olabilir, lisans sorunları sebebiyle alternatifi olduğu programdan eksikleri olabilir. Bunları göz önüne alarak tamamen işinizi görebilir bir özgür yazılım ekosistemi kurabilirsiniz.

 

İnternette dolaşan, film izleyen, müzik dinleyen ve ofis programı kullanan, bunlardan başka bir amaçla bilgisayarını pek kullanmayan bir özgür yazılım meraklısı için tavsiye edebileceğim kadro şudur: Mozilla Firefox, VLC VideoLan, Clementine,LibreOffice.

Bu programlarla işlerinizi daha özgür bir şekilde sorunsuz halledebilirsiniz. Programda hata görürseniz hata takip sisteminden belirtebilir, istediğiniz bir özelliği belirtebilirsiniz. Kendi arkadaşlarınıza bu programları kullandırarak özgür yazılıma katkıda bulunabilirsiniz.

İşletim sisteminiz özgür olmasa bile üzerindeki programları özgürleştirebilir, özgür yazılım dünyasına ilk adımınızı atabilirsiniz.

Reklamlar

Hakkında namcojoulder
about.me/efegurkan

One Response to Linux kullanmadan Özgür Yazılım kullanmak

  1. Geri bildirim: Linux’a Göç Hazırlıkları « Efe Gürkan Blog

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: