Linux Mint’te Sürüm Güncelleme – I

Yeni sürüm her zaman en kararlı sürüm değildir. Güncellemek iyidir, ama güncelleme ile sürüm atlama arasındaki farkı anlamak, buna göre davranmak gerekir.

Güncelleme mevcut programdaki hataları gidermek için yapılan değişikliklerin programa uygulanması ve/veya yeni sürüme çekilip yeni özellikler eklenmesidir. Yani aslında yeni sürüme geçmek aynı zamanda güncellemedir.  Yeni büyük sürüm değişimlerinde genelde yeni özellikler ve buna bağlı hatalar bulunur. Küçük sürüm değişiklikleri daha çok hataları gidermek üzerine çıkarılır. Program ya da sistemin çalışmasından sıkıntı duymuyorsanız yeni büyük sürüm değişikliklerinden uzak durmalısınız. Küçük güncellemeleri yapmak ise her zaman iyidir. Genelde hatalar giderilir ve elinizdeki program bir sürüm öncesinde ve kararlıdır.

Çok iyi olmasa da sanırım işin özünü anlatabildim. Bende Linux Mint 12 kullanıyordum ve Gnome Shell ortamından çok memnun değilim. Bu yüzden LTS sürüm olan Linux Mint 13’e geçiş yapmayı planlıyorum. Mate ya da Cinnamon masaüstü ortamlarından hangisini seçeceğimi kararlaştırdıktan sonra sürüm atlayacağım.

Linux Mint topluluk tarafından yönlendirilen ve geliştirilmesini ticari şirketlerin üstlenmediği bir dağıtım. Bağışlar, sponsorlar ve reklamlarla ayakta dutuyorlar.  Dolayısıyla son kullanıcıya hitap eden bu dağıtımda olabildiğince kararlı yöntemleri tercih ediyorlar. Son cümle biraz anlamsız olmuş gibi olabilir, şöyle açıklayayım; yeni sürüm çıktığında sürüm atlamak için Ubuntu’daki gibi bir versiyon güncelleme söz konusu değil. Daha doğrusu var ama tavsiye edilmiyor. Çünkü Ubuntu baz alınıp değişiklikler yapılmış bir dağıtım ve Upgrade Manager’ın bakımıyla zaman kaybetmek yerine başka “Workaround” tabir ettiğimiz yöntemler kullanılıyor. Direk depo adreslerini değiştirip güncelleme yapabilirsiniz ancak dediğim gibi çok sağlıklı bir yöntem değil. Linux Mint’te sürüm atlamak için yeniden kurulum tavsiye ediliyor.

Yeniden kurulumun depo adreslerine göre avantajları ve dezavantajları sıralanmış olarak “Upgrade instructions” anlatımında bulunuyor. Bende burada kendi yorumumu da katarak yazıyorum bu sebepleri.

Yeniden kurulum artıları:

 • Güvenli: Verileriniz elle ve başka bir ortama yedeklendiği için veri kaybı yaşamazsınız. Çünkü yedeğiniz var. Bir sorun oluşursa eski hale geri döndürebilirsiniz.
 • Hızlı: İndirdiğiniz kalıp dosyası yaklaşık 3GB boyutundaki verinin 700MB’a kadar sıkıştırılmış halini barındırır ve 10-15 dk içerisinde kurulumunuz tamamlanmış olur.
 • Güvenilir: Yeni sürümde bir sorun çıkıp çıkmayacağını canlı kalıp sayesinde deneyebilirsiniz.
 • Kolay: Plana uyulduğu sürece her şey sorunsuz çalışacaktır.

Eksileri:

 • Güncelleme gibi değildir.
 • Otomatik değildir, elle işlem yapmanızı gerektirir.

Depo adresi değiştirme artılar:

 • Otomatiktir. APT her şeyi kendi halleder siz sadece depo adreslerini değiştirir bırakırsınız.
 • Güncelleme hissi verir. Yeniden sistem kurmak gibi değildir.

Eksileri:

 •  Yavaştır: 700 MB yerine 3GB boyutunda bir sürü paket iner ve tek tek kurulumları yapılır. Aynı zamanda kotalı internet kullanıcıları içinde büyük bir sorun teşkil eder.
 • Güvenilmezdir: Paketlerin sisteminizde sorun çıkarıp çıkarmayacağını, uyumluluğunu kontrol edemezsiniz. İşlemi geri almanız zordur.
 • Risklidir: Bir sorun oluşması durumunda APT yedek almadığı için veri kaybetme riskiniz vardır.
 • Karışıktır: Paket çakışmaları sebebiyle çözülmesi zor sorunlara gebedir.

Bende güvenilir olan yolu yani yeniden kurulum  yoluyla sürüm güncellemesi yapacağım. Bunun için ilk işim yedekleme yapmak.

Buradan itibaren yapılacakları listeleme ve “Tutorial” şekline giriyoruz. Nasıl yapılacağını merak etmiyorsanız buradan sonrasını okumamanızı tavsiye ederim. Zira şunu şunu yap şeklinde ve sıkıcı bir yazı olarak devam edeceğim.

Yine bu andan itibaren aslında ekran görüntüsü de koysam iyi olurdu ancak üşengeçlikten koymuyorum şu adresteki görselleri kullanabilirsiniz. İngilizceniz varsa buradan sonrasını yine aynı adresten takip etmenizi anlamadığınız kısımlarda dönüp buraya bakmanızı öneririm. Yapacaklarınızdan tamamen kendiniz sorumlusunuz. Önergeleri dikkatli bir şekilde uygulayınız.

 • MintMenü’den Backup Tool’u açıp dosyaları seçe tıklıyoruz.
 • Kaynağı Home dizini seçip yedekleri tutacağımız yeri de seçiyoruz.
 • Advanced options kısmında isterseniz bir açıklama ekleyebilirsiniz. Önemli bir nokta output kısmı. NTFS ya da FAT üzerinde depolama yapacaksanız dosya izinlerini korumak için sıkıştırılmış dosya seçmeniz yararlı olur. Diğer seçenekler aynı kalabilir.
 • Sonraki adımda -3.Görsel- yedeklemek istemediğiniz dosyaları çıkarabilirsiniz.
 • Her şey tamamsa yedeklemeye başlayabilirsiniz.işlem bitince yedeklerinizi kontrol edin. Olası hatalara karşı kontrol etmekte fayda var.

Yazının kalanını kendi güncellememle paralel gideceğim ve bir başka zaman yazacağım diğer yazıyı. Şimdilik benden bu kadar.

Reklamlar

Hakkında namcojoulder
about.me/efegurkan

One Response to Linux Mint’te Sürüm Güncelleme – I

 1. Geri bildirim: Linux Mint Sürüm Güncelleme – II « Efe Gürkan Blog

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: