Linux Mint Sürüm Güncelleme – II

Yazının önceki kısmı burada.

En son Backup Tool aracılığıyla yedekleme yapıyorduk. Bu adresteki yönlendirmeleri takip ediyorsanız oradan devam edin. Anlamadığınız, başınızın sıkıştığı durumlarda buraya dönebilirsiniz. Önceki yazıda olduğu gibi burada da herhangi bir sorumluluk kabul etmediğimi yapacaklarınızdan sizin sorumlu olduğunuzu belirteyim. Yine görsel koymuyorum yukarıdaki adresten devam edebilirsiniz.

Backup Tool ile dosyaları yedekledikten sonra uygulamaları yedeklemeye geldi sıra. Bunun için Backup Tool’dan yazılım paketlerini yedeklemeyi seçeceğiz. Bu işlem çok kısa sürüyor. Şu anda sisteminizde bulunan paketlerin bir listesini oluşturuyor aslında tek yaptığı bu. Kaydedilecek yeri belirleyip ileri ileri diyoruz. İşlem çok basit.

Geri yükleme yaparken bu liste sadece yüklü olmayan paketleri gösterecek ve kolayca bunları yükleyeceksiniz. Buna daha sonra gelelim.

Ben dağıtımı güncellemek için daha kararlı ve olgun olduğunu düşündüğüm Mate sürümünü tercih ediyorum. ISO kalıbını indirip kurulum işlemi yapacağız. Burası normal kurulumla aynı sadece güncelleme yapacağımız için Linux kurulu olan kısma yeni yüklemeyi yapmak yeterli olacaktır. Yaklaşık 15 dk sonra Mate yüklü Linux Mint 13 hazır.

Şimdi yine Backup Tool üzerinden geri yükleme yapıyoruz. Bunun için:

  • Restore Files seçiyoruz.
  • Yedeklemeyi arşiv olarak yaptıysak Arşiv seçeneğini klasör olarak aldıysak Directory seçeneğini seçip Source’a yedek dosyamızı, Destination’a da yedeğin yükleneceği yeri seçiyoruz. Ev dizininiz boşsa Advanced options aynen kalabilir. Arşiv olarak yedeklediysek hem yedekleme hem de geri yükleme uzun sürüyor. Biraz sabrediyoruz.
  • Dikkat etmeniz gereken nokta eğer /home/kullanici_adi dizinini yedeklediyseniz yeni kurulumdan sonra da aynı yeri seçmelisiniz.

Paketleri geri yüklemek içinse Restore Software Selection diyoruz ve yedek dosyamızı kaynak olarak gösteriyoruz. İlerle ilerle diyoruz. Burada PPA kullanarak yüklediğiniz paketleri listede görebilir ama yükleyemezsiniz. Bu paketleri PPA ile yeniden yüklemeniz gerekmektedir.

Bu işlemler size çok karışık geldiyse ve sisteminizin şu anki halinden memnunsanız lütfen sisteminizi rahat bırakın. :) İlla güncellemek istiyorum diyorsanız bir bilene danışın ya da olabilecekleri göze alın.

Geri yükleme işlemi yaparken sistemi kullanmamış olmanız çok iyi olur zira siz sistemi kullandıkça çakışabilecek dosya sayısı artacak Backup tool her dosya için karışık algoritmalar çalıştıracak ve geri yükleme süresi uzayacaktır. Dosyalarınızı yedeklerken ayarların tutulduğu dosyaları almayabilirsiniz. Bu da sorunu çözecektir ancak kayıtlı ayarlarınızı aktaramamanıza sebep olacaktır.

Ben de güncelleme işlemimi tamamladım ancak paketlerin toparlanması sistemin oturması için bir kaç gün geçmesi gerekebilir. Zira bazı paketlerin bağımlılıklarını aktarabiliyorken asıl paketleri aktaramıyoruz. Burada listede yüklenemeyen birkaç paketi terminalde “sudo apt-get install paket1 paket2 … ” şeklinde yazıp enter’a basıyoruz. Zaten bağımlılıklar sağlandığı için hemen yüklemeye başlayacaktır. İnerse küçük birkaç paket inebilir. Bu şekilde de çalışmayan paketlerimizi çalıştırdıktan sonra sistemimiz kararlı hale geldi diyebiliriz artık.

Kişisel önerim bu işlemler için işinizin olmadığı bir gün uğraşın. İşlemleri hızlandırmak için doğrudan klasör olarak yedek alın. Zira yedekleme ve geri yükleme gerçekten sıkıcı denebilecek kadar uzun sürmekte özellikle arşivi seçtiyseniz.

Umarım işe yarar bir şeyler yazabilmişimdir. Özgür yazılım dolu günler hepinize.

Reklamlar

Hakkında namcojoulder
about.me/efegurkan

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: