UberStudent

 

Pardus 2011.2’i üzerine GNOME yüklemeye çalışırken bozmam sebebiyle kalkıştığım, daha doğrusu zaten aklımdaki dağıtım deneme işini yavaş yavaş ilerletmeye başladım. Daha önce Ubuntu, JoliOS, sistemlerini üstünkörü incelemiş ve netbook üzerinde deneyip performans sorunları yaşadığım için yeni dağıtımları daha iyi bir bilgisayarda denemeye karar vermiştim. Şimdi yavaş yavaş bu planımı gerçekleştirebilirim.

 

UberStuedent’ı bilgisayarıma kurma isteği biraz yukarıdaki sebepler, çoğunlukla da yeni başlayan okuldan kaynaklanıyor. Öğrenci temelli bir dağıtım olması en çok cezbeden özelliklerinden biri.

 

Lafı fazla uzatmadan başlayayım.

 

UberStuedent Ubuntu 10.04(LTS) üzerinde değişiklik yapılmış bir dağıtım. Yani kurduktan sonra güncelleme yapınca 11.04 sürümüne ve dün itibariyle 11.10 sürümüne yükseleceğini ya da 3.x çekirdeğe yükseleceğini sanmayın. :) Güncellemeleri yaptıktan sonra 2.6.32 çekirdeği ve GNOME 2.30.2 sürümüne yükseliyor. Sitede LXDE ve GNOME yüklü sürümleri bulunuyor. LTS(Long Term Support) sürümü(Pardus’taki Kurumsal’a denk geliyor.) olduğundan kararlılık ön planda. Ancak güncelleme sırasında bir takım sorunlarla karşılaşabiliyorsunuz. Bende ilk önce mendeley desktop ile ilgili şu an tam hatırlayamadığım bir hata verdi. Sonra güncelleme dosyalarını indirirken 3 paketin verilen bağlantıda olmadığı hatası verdi.

 

Mendeley desktop hatasını “partial upgrade” yani dağıtım güncellemesi yapmadan önce güncellemek ve hata verdiği bağlantıyı web tarayıcı ile açtıktan sonra bir üst klasörden elle indirip kurunca sorun kalmıyor. Bu arada dağıtım güncellemesi yapmadan önce normal güncellemeleri kurmak bir çözüm olabilir.

 

Bu arada kurulum hayatımda gördüğüm en kolay kurulumlardan biriydi. Ubuntu’da daha çok uğraşmıştım. Ki Ubuntu kurulumunun ne kadar kolay olduğunu düşünüp karşılaştırını artık.

 

İçerisinde gelen yazılımlar gayet güzel seçilmiş. Tam DVD boyutunun 2.7 GB olmasını sanırım açıklıyor bu yazılımlar. Education sekmesinde ucuz e-kitap kiralayabileceğiniz iddia edilen siteler, Calibre e-kitap programı, GutenBrowser isimli Gutenberg projesi ile alakalı henüz nasıl kullanılacağını anlayamadığım uygulama, kişisel finans yönetim uygulamaları,sosyal ağlara bağlantılar, çevrimiçi çalışma çözümleri sağlayan sitelere bağlantılar mevcut. Bunun dışında internet sekmesinde de onlarca uygulama ve bağlantı mevcut.

 

Uygulamalarla ilgili dikkatimi çeken bir nokta çoğunlukla bir alternatif bir bulut sistem sunulmuş olması. Mesela kişisel yönetim uygulamaları için bulut sistem kullanmak isteyenler ya da notlarını bulut sistemlerde saklamak isteyenler için hep bir alternatif bulut sistem mevcut. Dikkatimi çeken bir nokta da gimp profesyonel işler çıkarmanız için içerisinde bir e-kitap geliyor. Bunun dışında başarılı olmak konulu sunumlarda dağıtımla birlikte geliyor.

 

KeepNote adında özellikle lab. derslerinde çok işe yarayan bir not alma uygulaması, Araştırma araçları yüklü Firefox, dosyalarınızı hızlıca aramanıza yarayan bir arama uygulaması ve önemli dosyalarınızı saklamaya yarayan TopShelf ve OO Writer uygulamaları üst panele sabitlenmiş olarak geliyor. Özellikle TopShelf ve KeepNote çok iyi ve işe yarayan uygulamalar.

 

Zotero adında sıkça duyduğum bir not alma uygulaması dağıtımın içinde geliyor ancak ben henüz kullanmadım.

 

Java programları çalıştırmak için kapalı kaynak kodlu Sun java 6 runtime kullanabilirken alternatif olarak OpenJDK java 6 runtime kullanabilirsiniz. Flash için aynısı geçerli değil ama. Adobe Flash Player’ı kullanmak zorundasınız. Ya da Gnash’i indirip kurabilirsiniz. PDF dosyaları için okular vb. Açık kaynak tercih edilmesi iyi olabilirdi şahsen.

 

Ofis uygulaması olarak OpenOffice öntanımlı olarak geliyor. Sanırım LibreOffice yüklemek çok zor olmayacaktır.

 

Dağıtımın geleceği hakkında söyleyebileceğim birkaç şey var. Şef geliştirici ve kurucu stephan ewen’ın yazdıklarından yola çıkarak kullanılabilirlik sorunları sebebiyle Unity arayüzü ve GNOME3 desteği olmayacak. GNOME3 hakkında çok fazla bilgim olmamasından bir yorum yapamam ancak Unity arayüzüne geçilmemesi kesinlikle çok mantıklı bir karar olacak. Yeni sürüm büyük ihtimalle Ubuntu’nun yeni LTS sürümüyle birlikte gelecek. Geliştirici ekip büyük değil. Bu açıdan LTS üzerinden devam edilmesi çok mantıklı bir karar.Umarım UberStuedent istenildiği gibi gelişebilir.

 

Son olarak öğrenme ile alakalı tüm ihtiyaçlarınızı sağlayak bir dağıtım arıyorsanız kesinlikle deneyin.

Reklamlar

Hakkında namcojoulder
about.me/efegurkan

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: